Metody

Metoda Manipulacji powięzi - Stecco (FM)

Jest to rodzaj terapii manualnej, terapii powięziowej, cechującą się bardzo dużą skutecznością. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco. Metoda polega na manipulowaniu (rozmasowaniu) zmienionych punktów powięziowych, po wcześniejszym wywiadzie i badaniu palpacyjnym pacjenta. Celem metody jest przywrócenie równowagi mięśniowo-powięziowej, co daje rozwiązanie problemu i natychmiastową ulgę. Metodą tą można leczyć problemy ortopedyczne, neurologiczne, wady postawy, ale także problemy wisceralne czy zaburzenia różnych układów.

Terapia manualna

Terapia manualna lub terapia manipulacyjna jest zabiegiem fizycznym stosowanym głównie w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i niepełnosprawności. Jest wyspecjalizowaną metodą fizjoterapii opartą na biomechanice i funkcji układu ruchu człowieka. Postępowanie dotyczy pracy ze wszystkimi stawami, więzadłami i mięśniami. Do technik leczniczych zaliczają się: terapia tkanek miękkich oraz terapia nerwowo-mięśniowa, mobilizacje stawowe i manipulacje.

Odpowiednie techniki stosowane są w zależności od potrzeb pacjenta po wcześniejszej diagnostyce.

PNF

Prioprioreceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie. Metoda kompleksowej kinezyterapii polega na wykonywaniu czynności ruchowych opartych na neurofizjologicznych zasadach. Wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub zaburzonych funkcji. Stosowana zarówno przy zaburzeniach neurologicznych (udary, SM, MPD, SMA inne), jak i po zabiegach i urazach ortopedycznych w celu przywrócenia funkcji a także priorecepcji. Także w wadach postawy u dzieci.

Techniki osteopatyczne

Techniki terapii manualnej, oparte o wcześniejszą całościową diagnostykę pacjenta. Celem jest poprawa funkcjonowania wszystkich układów organizmu i przywróceniu równowagi tam, gdzie to możliwe.

Terapia dzieci i niemowląt

Terapia dzieci i niemowląt, która polega na badaniu całościowym dziecka, znalezieniu restrykcji, które utrudniają prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka. W terapii wykorzystywane są techniki osteopatyczne, metoda manipulacji powięzci, a w przypadku dzieci starszych także PNF.

Terapia wisceralna

Jest metoda holistyczną, opiera się na połączeniach miedzy układem mięśniowo-powięziowym, a narządami wewnętrznymi. Wzajemne oddziaływania mięśniowo – szkieletowe mają bezpośredni wpływ na położenie narządów w ciele, i odwrotnie – organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi.

Spiralna stabilizacja

Drenaż limfatyczny

McKenzie